GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
1. Milyen adatokra van szükség a térképi elemzéshez?
Az igényelt térképi szolgáltatás függvényében eltérő az adat igény.
Általánosságban a földmérési alaptérkép jó térképi hátteret tud biztosítani minden olyan elemzés, tematikus megjelenítés elkészítéséhez, amelyik tartalmazza a helyrajzi számot (HRSZ).
A településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet lehetőséget biztosít az önkormányzatok számára, hogy a településrendezési eszközök készítésére vagy módosítására vonatkozó szándék esetén a fenti munkarészek készítésével összefüggésben 120 féle adat típushoz kérhet hozzáférést, többek között az Állami ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázishoz.
Vannak egyéb ingyenes térképek is amelyek nagyon hasznosak lehetnek ilyen például az OpenStreetMap térkép.
Szintén jó alapot szolgál a vizsgálatokhoz, tervezéshez a digitális közműnyilvántartás, amely ugyan díjköteles, de letölthető az e-közmű felületről.
Természetesen amennyiben szükséges az adatok térképi megjelenítése digitalizálással is létrehozható.
2. Miként történik az ivóvíz ellátás szempontjából marginalizált csoportok szűrése?
Első körben grafikus szűréssel leváltogatjuk azokat az ingatlanokat, amelyek közműves ivóvíz ellátása nem biztosított. Ehhez a KCR (Központi Címregiszter) és e-Közmű adatbázis használjuk.
A KCR adatbázist összekapcsoljuk a népesség nyilvántartási adatok előre korcsoportonként leszűrt állományával.
Ezeket az ingatlanokat tovább csoportosítjuk az alternatív hozzáférés jellege szerint ("B", "C", "D" vagy "E") kategóriákba.
Amennyiben van B vagy C hozzáféréssel rendelkező ingatlan a településen, úgy cím vagy hrsz alapján jelöljük térképen ezeket az ingatlanokat:
"B" szintű hozzáférés: lakóhelyen a közösségi ivóvízellátást biztosító saját célú ivóvízmű által biztosított vezetékes ivóvíz ellátás, azaz egyedi vízellátás
"C" szintű hozzáférés: a 147/2010 Korm. rendelet szerint üzemeltetett magán ivóvízellátást biztosító saját célú ivóvízművel biztosított ivóvízellátás, azaz a magánkutas ellátás, ha az engedélyezett és a vízminősége alapján a járási kormányhivatal az ivóvíz célú felhasználáshoz hozzájárult
A "D" szintű hozzáféréssel rendelkező ingatlanokat -a közkútaktól vagy egyéb ivóvíz ellátási helytől mért 150 m távolságon belül- grafikusan szűrjük. Ezeknél a Korm. rendeletben hivatkozott Vksztv. 58. § (10) bekezdése szerint biztosított az ivóvízellátás; Vksztv. 58. § (10) : A közegészségügyi követelmények teljesítéséhez szükséges ivóvízellátás akkor biztosított, ha az ivóvízellátás legalább 20 l/fő/nap mennyiségben a lakóhelytől számítottan legfeljebb 150 méter, közterületen megteendő távolságon belül elérhető.
A fenti csoportokba nem tartozó ingatlanokat "E" szintű hozzáféréssel rendelkezőként javasoljuk jelölni: ismeretlen forrásból vételezett ivóvízellátás használata, ide tartozik a nem engedélyezett magánkút használata is.
A távolságok mérését minden esetben a címponttól javasoljuk végezni. Amennyiben igény van rá úgy a meglévő, alaptérképen feltüntetett épülettől is mérhetjük.
Az adott címen lakó személyek száma, kiskorú személyek száma (összes 18 év alatti) 3 év alatti gyermekek száma a népesség nyilvántartási adatokból leszűrve kerül a KCR-el összekapcsolásra, ezáltal biztosítjuk a címek térképi megjelenítését, listában felsorolását. Azokat a lakcímeket, amelyek a KCR-ben nem rendelkeznek hrsz-el, sem pedig koordinátával nem tudjuk megjeleníteni. Igény esetén megközelítő pozícióval lehet ezeket a címpontokat feltüntetni a térképen és ezáltal távolságot mérni az alternatív vízforrástól.
A Váradós személyeket érintő adatok szűrése, szintén lakcímek alapján történik.
A használt alternatív ivóvízforrás távolságának megadása, ha vízvételi hely 300 m-nél távolabb van a lakóhelytől egyedi méréssel történik, vagy csoportosan amennyiben a légvonalban mért távolság elegendőnek bizonyul.
Amennyiben a használt alternatív ivóvízforrás közkút, úgy annak jelölése az e-közmű nyilvántartás felhasználásával történik, egyéb forrás esetén szükség van a forrás térképi pozícióját azonosítani. Ez történhet geodéziai méréssel, vagy amennyiben elégséges megközelítő pozíció, úgy egyéb előre egyeztetett módszerrel.
3. Ki szerzi be az építési eljárások alapadatait?
A térképi megjelenítéshez szükséges adatok beszerzéséről mi gondoskodunk. A digitális a földmérési alaptérkép amennyiben rendelkezésre áll, úgy azt Megrendelő biztosítja, amennyiben nem áll rendelkezésre, úgy beszerezzük.